Make your own free website on Tripod.com

2000 Oscar Nominations

Winners are shown in red


BEST ACTOR IN A LEADING ROLE

*Russell Crowe... THE INSIDER
*Richard Farnsworth.... THE STRAIGHT STORY
*Sean Penn... SWEET AND LOWDOWN
*Kevin Spacey.... AMERICAN BEAUTY
*Denzel Washington... THE HURRICANE

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

*Michael Caine.... THE CIDER HOUSE RULES
*Tom Cruise... MAGNOLIA
*Michael Clarke Duncan... THE GREEN MILE
*Jude Law..... THE TALENTED MR RIPLEY
*Haley Joel Osment... THE SIXTH SENSE

ACTRESS IN A LEADING ROLE

*Annette Bening..... AMERICAN BEAUTY
*Janet McTeer.... TUMBLEWEEDS
*Julianne Moore.... THE END OF THE AFFAIR
*Meryl Streep.... MUSIC OF THE HEART
*Hilary Swank.... BOYS DONŐT CRY

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

*Toni Collette.... THE SIXTH SENSE
*Angelina Jolie... GIRL, INTERRUPTED
*Catherine Keener.... BEING JOHN MALKOVICH
*Samantha Morton.... SWEET AND LOWDOWN
*Chloe Sevigny... BOYS DON'T CRY

BEST PICTURE

*AMERICAN BEAUTY
*THE GREEN MILE
*THE INSIDER
*THE SIXTH SENSE
*THE CIDER HOUSE RULES

CINEMATOGRAPHY

*Conrad L. Hall AMERICAN BEAUTY
*Roger Pratt THE END OF THE AFFAIR
*Dante Spinotti THE INSIDER
*Emmanuel Lubezki... SLEEPY HOLLOW
*Robert Richardson... SNOW FALLING ON CEDARS

ART DIRECTION

*ANNA AND THE KING Lucianna Arrighi
*THE CIDER HOUSE RULES
*SLEEPY HOLLOW Rick Heinrichs
*THE TALENTED MR RIPLEY
*TOPSY-TURVY

COSTUME DESIGN

*ANNA AND THE KING...Jenny Beavan
*SLEEPY HOLLOW.... Colleen Atwood
*THE TALENTED MR RIPLEY..Gary Jones,,Ann Roth
*TITUS..Julie Taymor
*TOPSY-TURVY

DIRECTING

*THE CIDER HOUSE RULES...LasseHallstrom
*BEING JOHN MALKOVICH...Spike Jonze
*THE INSIDER... Michael Mann
*AMERICAN BEAUTY...Sam Mendes
*THE SIXTH SENSE...M. Night Shyamalan

FILM EDITING

*AMERICAN BEAUTY...Tariq Anwar,,Christopher Greenbury
*THE CIDER HOUSE RULES
*THE INSIDER...William Goldenberg,,David Rosenbloom,,Paul Rubell
*THE MATRIX
*THE SIXTH SENSE

MAKEUP

*AUSTIN POWERS 2: THE SPY WHO SHAG ME ..Cheryl Nick,, Will Huff,, Brian Penikas
*LIFE.... Rick Baker,, Will Huff
*TOPSY TURVY Christine Blundell,, Trefor Proud
*BICENTENNIAL MAN... Rick Bongiovanni

ORIGINAL SCORE

*AMERICAN BEAUTY by Thomas Newman
*ANGELAŐS ASHES by John Williams
*THE CIDER HOUSE RULES
*THE RED VIOLIN
*THE TALENTED MR RIPLEY by Gabriel Yared

ORIGINAL SONG

*"Save Me" by Aimee Mann. MAGNOLIA
*"Music of My Heart" by Mason Daring MUSIC OF THE HEART
*"Blame Canada" SOUTH PARK
*"You'll Be in My Heart" by Phil Collins... TARZAN
*"When She Loved Me" by Randy Newman ... TOY STORY II

SCREENPLAY - ADAPTATION

*THE CIDER HOUSE RULES Screenplay by John Irving
*ELECTION Screenplay by Alex Payne and Jim Taylor
*THE GREEN MILE Screenplay by Frank Darabont
*THE INSIDER Screenplay by Eric Roth & Michael Mann
*THE TALENTED MR RIPLEY Screenplay by Anthony Minghella

SCREENPLAY - ORIGINAL

*AMERICAN BEAUTY Written by Alan Ball
*BEING JOHN MALKOVICH Written by Charlie Kaufman
*MAGNOLIA Written by Paul Thomas Anderson
*THE SIXTH SENSE Written by M. Night Shyamalan
*TOPSY-TURVY Written by Mike Leigh

SOUND EFFECTS EDITING

*THE MATRIX.... Dane A. Davis
*THE FIGHT CLUB... Richard Hymns and Ren Klyce
*STAR WARS EPISODE ONE.....Tom Bellfort and Ben Burtt

VISUAL EFFECTS

*THE MATRIX by Jon Thum, Steve Courtley, Janek Sirrs and John Gaeta
*STAR WARS EPISODE ONE by Dennis Muren, Scott Squires, John Knoll and Rob Coleman
*STUART LITTLE by John Dykstra, Eric Allard, Henry F. Anderson, III and Jerome Chen

BEST ANIMATED SHORT

* 3 Misses (1998) - Paul Driessen
* Humdrum (1998) - Peter Peake
* My Grandmother Ironed the King's Shirts (1999) - Torill Kove
* Old Man and the Sea, The (1999) - Aleksandr Petrov (I)
* When the Day Breaks (1999) - Wendy Tilby; Amanda Forbis

BEST LIVE SHORT

* Bror, min bror (1998) - Henrik Ruben Genz; Michael W. Horsten
* Killing Joe (1999) - Mehdi Norowzian; Steve Wax
* Kleingeld (1999) - Marc-Andreas Bochert; Gabriele Lins
* Major and Minor Miracles (1999) - Marcus Olsson
* My Mother Dreams the Satan's Disciples in New York (1999) - Barbara Schock; Tammy Tiehel

BEST DOCUMENTARY SHORT

* Eyewitness (1999) - Bert Van Bork
* King Gimp (1999) - Susan Hannah Hadary; William A. Whiteford
* Wildest Show in the South: The Angola Prison Rodeo, The (1999) - Simeon Soffer; Jonathan Stack

BEST DOCUMENTARY FEATURE

* Buena Vista Social Club (1999) - Wim Wenders; Ulrich Felsberg
* Genghis Blues (1999) - Roko Belic; Adrian Belic
* On the Ropes (1999) - Nanette Burstein; Brett Morgen
* One Day in September (1999) - Arthur Cohn; Kevin Macdonald
* Speaking in Strings (1999) - Paola di Florio; Lilibet Foster

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

* Est-ouest (France)
* Himalaya - l'enfance d'un chef (Nepal)
* Solomon and Gaenor (UK)
* Todo sobre mi madre (Spain)
* Under solen (Sweden)

HONORARY AWARD

* Andrzej Wajda

IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD

* Warren Beatty


Back to the Oscars